Even your shoes deserve the best service!

We are a premium shoe cleaner, we take care of all kinds of shoes from sneakers to soccer shoes of all materials.
Choose from our services and give us the care of your shoes. The only thing we can do for you is Vito Shoe Care
http___pluspng.com_img-png_play-button-png-filename-play-button-png-237
How we work?

Who we are?

We are a premium shoe cleaner, we take care of all kinds of shoes from sneakers to social shoes of all materials. Choose from our services and give us the care of your shoes.

We have been operating on the Czech market since 2018 and during this time we have gained many satisfied customers who are looking for us for quality service at the best prices and also thanks to excellent customer service and care for our customers.

null

What we are doing?

Bezkonkurenční jedinečné služby za nejlepší ceny. Čištění tenisek a jiné obuvi všech materiálů, restaurování barev obuvi, krémování & voskování společenské obuvi, šití děr a spoustu dalších služeb pro Vás a Vaši obuv.
null

Our goals

Naše filozofie se od vzniku společnosti nezměnila. Chceme nabízet nejlepší ceny, nejkvalitnější služby a nejlepší zboží.

The goal of our Vito Shoe Care company is to fulfill the wishes and needs of today's sneakers and its wearers, to remain innovative, productive, creative and environmentally friendly.

null

Preparations

K čištění používáme jemné přípravky značky Jason Markk a přípravky vlastní výroby, s efektivně čistícími přísadami, které neobsahují žádné chemikálie, jsou z 98,3% přírodní, zcela biologicky rozložitelné a bezpečné pro použití na všech barvách a materiálech včetně kůže, semiše, nubuk, bavlněných vláken, síťoviny a dalších.

Opening hours

Pilsen Po – Pá: 9:00 – 18:00
Prague Po – Pá: 12:00 – 19:00

Loyalty

null

every 10th free cleaning

Quality

null

guaranteed and verified by customers

Speed

null

all done within 1-3 days

Payment

null

hotově

More than just cleaning and renovating footwear. Personal, innovative and productive.

Vito Vodvarka / Owner, CEO