Premium shoe dryers, we take care of all types of shoes from sneakers to soccer shoes of all materials, whether they are made of fabric, mesh, leather, suede or nubuck.

We have been operating on the Czech market since 2018 and during this time we have gained many satisfied customers who are looking for us for quality service at the best prices and also thanks to excellent customer service and care for our customers.

Když jsme viděli, že v Česku neexistuje služba, která nabízí pečování o obuv, Vito Vodvarka naplnil tuto skulinu zavedením služby a vytvořil Vito Shoe Care. Už nebudete muset používat čisticí prostředky pro domácnost a jiná řešení obsahující drsné chemikálie, aby jste vyčistily své drahocenné boty.

01.

Who we are?

We are a premium shoe cleaner, we take care of all kinds of shoes from sneakers to social shoes of all materials. Choose from our services and give us the care of your shoes.

02.

What we offer?

Everything from A to Z in terms of shoe care, cleaning all directions, cremation and polishing of social shoes, repair of damaged sneakers, renovation of sneakers and many other services and accessories ...

03.

What do we use for preparations?

K čištění používáme jemné přípravky značky Jason Markk, přípravky vlastní výroby a další, s efektivně čistícími přísadami, které neobsahují žádné chemikálie, jsou z 98,3% přírodní, zcela biologicky rozložitelné a bezpečné pro použití na všech barvách a materiálech včetně kůže, semiše, nubuku, plátna, vinylu, nylonu, bavlněných vláken, síťoviny a dalších.

04.

Our goals

Our philosophy has not changed since the establishment of the company. We want to offer the best prices, best service and best goods.

The goal of our Vito Shoe Care company is to fulfill the wishes and needs of today's sneakers and its wearers, to remain innovative, productive, creative and environmentally friendly.
If you take care of your shoes, take care of our Earth.

What next?

Are your shoes ready? Give them our services!