S každým úspěchem se pojí i jistá společenská odpovědnost. Nechceme si nechávat všechny trumfy v rukávu, a proto pomáháme těm, kteří naši pomoc potřebují. Našim cílem je vytvářet kvalitní a udržitelné prostředí kolem sebe, včetně podpory neziskových projektů.

EVERY FOOTWEAR ADOPTED SUPPORTS THE DREAM COMPLIANCE

We send 5 to 10 crowns for each of your cleaned shoes to support the Reflective Bridge to Life project. With your help, we contribute to educational projects that teach children from orphanages practical crafts and skills. We are grateful to the people of the organization Chance4Childrenthat they create a better starting line for children and help fulfill their dreams.

Kromě C4C podporujeme a přispíváme organizaci DOBRÝ ANDĚL, která pomáhá rodinám, které se vlivem nemoci dostaly do tíživé situace. Věříme, že už měsíční příspěvek v řádu tisíců může pomoci překlenout finanční tíseň, do které se rodiny s dětmi velmi rychle dostávají po propuknutí onkologického nebo jiného závažného onemocnění. Toto období znamená kromě velkého stresu a bolestí také zvýšení výdajů v době, kdy příjem rodiny výrazně klesá.

Rozpočet máme skromný, ale napište nám. Když bude možnost, pomůžeme. Ač třeba jen dárkovými vouchery. Psát můžete našemu majiteli.

WE ALL HAVE OUR DREAMS

You definitely have your dreams and goals. We have them too. We discover, we learn, we fall, we learn again, we dig, we look around. Often one has to overcome oneself. We know that. And we know that there are people in our society who find it even harder to fulfill their dreams. Maybe due to a bad family situation or some other handicap.

Vito Shoe Care therefore supports educational projects that will help realize dreams even for people standing at a worse starting line.

WE SUPPORT