PREMIUM CLEAN

649 Kč


Komplexní program, který dostane z každé skulinky vše co jen půjde.

Complete external cleaning
(thorough cleaning of dirt)

Shoelace cleaning
(wet cleaning/bath/ironing/replacement)

Premium deodorization
(odor removal/spray fragrance)

Complete ozone disinfection
(removal of bacteria, viruses and fungi)

Detailed cleaning of soles
(wet steam cleaning/descaling)

IMBOX machine impregnation
(protection against water and dirt)

Internal cleaning
(inserts, tongue and sides)

Cosmetic treatments
(thread trimming, straightening of shoelaces ..)

Reinforcement for straightening the shape

Kombinujeme zde řady čistících metod a prostředků, abychom pro obuv udělali maximum. Čistíme detailně interiér i exteriér. Tkaničky sundáme a ručně vyčistíme. Kompletně obuv dezinfikujeme ozónem a provedeme deodoraci – obuv provoníme příjemnou vůní, kterou budete milovat. Strojová impregnace nanotechnologií v IMBOXu. Kosmetické úpravy pro lepší dojem a narovnání tvaru. Provedeme tak úžasnou péči, že vaší obuvi budete závidět!

Obuv čistíme ručně bez použití jakýchkoliv přístrojů. Přípravky, které používáme na čištění jsou přizpůsobené na všechny čištěné materiály, zakázkový přípravek míchaný v srdci Itálie.

Recessed spots? We are always developing new techniques, but we cannot guarantee that we will be able to remove all stains from your shoes.

Suede shoes? For suede surfaces and panels, the texture may change during cleaning and the colour may run slightly.

Worn leather? Sometimes the skin looks like it is dirty, but it is actually damaged. In these circumstances, we recommend colour restoration.

Satin shoes? For some delicate materials, we must prioritise fabric protection over removing all stains. For example, excessive rubbing or heavy cleaning can cause the satin to weaken and fray. To cover stains in satin shoes, dyeing to a darker colour is often the recommended solution.

1-4 weeks. Earlier delivery can be charged.